Tüm Zamanların En İyi 25 Savaş Filmi

Sinema, içerisinden ilham alınması için tarihteki birçok anlaşmazlıklara bakmıştır. Efsane hikayeler anlatan tarihi destanlar, bu tarzdan daha büyük hikayeleri vizyona geçirmek için büyük bütçeler harcamıştır. Savaş konulu filmler, bilinmeyen hikayeleri öne çıkarma veya iyi bilinen konulara daha detaylı bir pencereden işleyebilme yeteneğine sahiptir. Bir savaş filmi de gerçek bir anlaşmazlık hakkında olmak zorunda değildir. Elbette bazıları tamamen kurgusal olayları hayal ediyor olabilir.

En İyi Savaş Filmleri Listesi

Savaş bir cehennemdir, hayatları, ülkeleri, kültürleri yok eder. Geçmişimizi, bugünümüzü, geleceğimizi şekillendirir. Tamda bu yüzden, savaş konulu yapıtlar hem film yapımcılarının hem de sinema severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Savaşla ilgili hikayeler, insanlığın en karanlık zamanlarında geçen gerçek yaşanmışlıklardır.
Şimdiye kadar yapılmış en iyi yabancı savaş filmlerini listeliyoruz. Bir savaş filminin neler olabileceği hatta neler yapabileceğine yönelik beklentilerinizi daha fazla genişletmeye yönelik bazı klasikleri ve tüm zamanların en iyisi sıfatını kazanan filmlerden, harika bir liste derledik.

25.  La Vita E Bella – Hayat Güzeldir (1997)

Yönetmeni: Roberto Benigni
Oyuncular:
Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 1 saat 56 dakika

Filmin Konusu: Açık fikirli bir Yahudi garson oğlunu kamplarının etrafındaki tehlikelerden korumak için mükemmel bir irade, mizah ve hayal gücü karışımı kullanır. Guido isimli karakter, film boyunca oğluna savaşı, toplama kampını, esirleri, hatta işkenceler gibi her şeyi bir oyunmuş gibi göstermeye çalışır. Oğlu eğer yaramaz bir çocuk olmazsa ona en çok istediği oyuncak tankı alacağını söyler. Hayat Güzeldir filmi bir babanın oğlunu savaşın tüm acı gerçeklerinden korumaya çalıştığı halini komedi ile dramı birbirine lanse ederek anlatıyor.

24. The Great Escape – Büyük Firar (1963)

Yönetmeni: John Sturges
Oyuncular:
Steve McQueen, James Garner, Richard Attenborough
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 52 dakika

Filmin Konusu: Müttefik savaş esirleri, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Alman kampından kaçmak için birkaç yüz kişi planlıyor. Film, Dünya Savaşının yaşandığı zamanlarda Alman askerler tarafından esir alınmış müttefik subayların tutsak oldukları kamplardan kaçışlarını anlatıyor. Bu subaylar uzun uğraşlar sonucunda kamptan bir tünel kazarak kaçmayı başarırlar. Ancak Alman polisleri kaçtıklarından itibaren peşlerini bırakmaz. Her biri Almanya ve İsviçre’de farklı zaman ve biçimde yakalanırlar.

23. Gladyatör (2000)

Yönetmeni: Ridley Scott
Oyuncular:
Russell Crowe, Joaquin Phoenix’in, Connie Nieslsen
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 2 saat 35 dakika

Filmin Konusu: İmparator Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Romanın yetenekli ve cesur generali olan Maximus, imparatorluğun askeri basamaklarında giderek yükselmiştir. İmparatorun oğlunun ise babasının kendisini ayırmak yerine Maximus adındaki bir generali el üstünde tutması da tahtın varisi olan Commodus’u oldukça kızdırmaktadır. Maximus, İmparator Marcus Aurelius’un ölümünden sonra tahta geçen Commodus’tan intikam almak için umudunu kaybetmeden işe koyulur.

22. Savaş Vadisi (2016)

Yönetmeni: Mel Gibson
Oyuncular:
Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Bracey
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat 19 dakika

Filmin Konusu: Okinawa Savaşı zamanlarında görev yapan  Amerikan Ordusuna bağlı Askeri Doktor Desmond T. Doss, insanları öldürmeyi emrine karşı geliyor ve Amerikan tarihinde tek kurşun atmadan onur madalyası alan ilk asker oluyor. İkinci Dünya Savaşı’nda Amerika Birleşik Devletleri ile Japonya arasında olan savaş sırasında  75 askeri kurtarması üzerine kurulan eşsiz bir hikaye.

21. The Hurt Locker – Ölümcül Tuzak (2009)

Yönetmeni: Kathryn Bigelow
Oyuncular:
Jeremy Renner, Anthony Mackie, Brian Geraghty
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 2 saat 11 dakika

Filmin Konusu: Herkesin potansiyel olarak düşman sayıldığı ve her objenin de tuzaklı birer bomba olduğu Irak’ta, seçilmiş eğitimli Amerikan askerleri dünyanın en zor görevlerinden birinde yer alır. Sıcak savaşın tamda ortasında ölümcül bombaları imha etmekle sorumludurlar. Takımın lideri William James, hem bombalardan hem de duygusal etkilenmeler ile uğraşmaktadır. Liderin iki askeri kendini fedakarca savaşın ortasına atar. Lider ise ölümü hiç aldırmadığından bu fedakar askerlerin yardıma gider.

20. Fury – Öfke (2014)

Yönetmeni: David Ayer
Oyuncular: Brad Pitt, Shia Labeuf, Logan Lerman
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 2 saat 14 dakika

Filmin Konusu: Filmin hikayesi, 1945 yılının nisan ayları zamanında, ikinci dünya savaşı’nın son evrelerinde geçiyor. Komutan Wardaddy, topçu Boyd Swan, yükleyici Grady Travis, şoför Trini Garcia ve yardımcı şoför Norman’dan oluşan takım, yaklaşık 300 kişilik düşman askeriyle karşılaşması ve tüm imkansızlıklara rağmen savaşmak başka yollarının bulunmadığı 1 günlük zorlu ve oldukça aksiyon dolu konuyu izleyicisi ile buluşturuyor.

19. İnce Kırmızı Hat (1998)

Yönetmeni: Terrence Malicks
Oyuncular: Jim Caviezel, Sean Penn, Nick Nolte
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 2 saat 50 dakika

Filmin Konusu: İnce Kırmızı Hat filmi, yine soğuk savaşların unutulmayanı ikinci dünya savaşının yaşandığı zamanlarda Guadalcanal’da savaşan bir grup Amerikalı erkeğin, acı çekişlerinin ve kendileriyle ilgili önemli keşiflerde bulunmalarının hikayesidir. Pasifik adaları ve ada etrafında Japon askerlerinin ilerlemelerini durdurmaya sebeb olacak olan, savaşta kritik olarak anahtar görevi görmüş karşılaşmalardan bir tanesini konu alan film 1962 tarihli otobiyografik romanın uyarlamasıdır.

18. Enemy at the Gates – Kapıdaki Düşman (2001)

Yönetmeni: Jean-Jacques Annaud
Oyuncular: Jude Hukuku, Ed Harris, Joseph Fiennes
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 2 saat 11 dakika

Filmin Konusu: 1942 yılında kuşatma altında olan Stalingrad’da birbirini öldürmeye çalışan biri Rus biri Alman iki keskin nişancının öyküsü anlatan film içeriğinde aşk, dostluk, onur ve kahramanlık kavramlarını vurgulayarak kendi hikayesini anlatıyor.

17. Black Hawk Down – Kara Şahin Düştü (2001)

Yönetmeni: Ridley Scott
Oyuncular: Josh Hartnetti, Ewan McGregor, Tom Sizemore
IMDb Puanı: 7.7
Süre: 2 saat 24 dakika

Filmin Konusu: Film dünyasının önde gelen isimlerinden Jerry Bruckheimer’ın yapımcılığını yaptığı kara şahin düştü isimli film, savaş ve kahramanlık terimlerini kullanmaktadır. 1993 yılı Birleşmiş Milletler Barış Gücü, birkaç kişiden oluşan Amerikan asker takımını Somali’ye gönderir. Ancak operasyonda bir terslik olur ve olmadık bir şekilde kapana kısılırlar. 18 saat süren destek ekibini  bekleyişleri onlara çok fazla tecrübe edindirir.

16. Kwai Köprüsü (1957)

Yönetmeni: David Lean
Oyuncular: William Holden, Alec Guinnes, Jack Kawkins
IMDb Puanı: 8.2
Süre: 2 saat 41 dakika

Filmin Konusu: Kwai köprüsünde Albay Nicholson’ın başlarında olduğu esirler, Kwai Nehrinin üzerinde bir köprü yapılması gerekmektedir.Bu sebeple Japonlardan bir öneri alırlar. Albay Saito’nun köprüyü yaptırmadaki ulaşmak istediği hedefi ise savaş cephanesini birliklerine hızlı-kolay ve güvenilir bir şekilde ulaştırmaktır.

15. The Deer Hunter – Avcı (1978)

Yönetmeni: Micheal Cimino
Oyuncular: Robert De Niro, Christopher Walkeni John Cazale
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 3 saat 3 dakika

Filmin Konusu: Bir takım Rus kökenli Amerikalı işçisinin ve ailelerinin hayatını ele alan film. Avcı filmi, Erich Maria Remarque’ın 1. dünya savaşı zamanlarında geçen ve içinde bir askerin başından geçenleri barındıran Drei Kameraden isimli eserden esinlenilmiştir.

14. Müfreze (1986)

Yönetmeni: Oliver Stone
Oyuncular: Charlie Sheeni Tom Berenger, Wiliem Dafoe
IMDb Puanı: 8.1
Süre: 2 saat

Filmin Konusu: Vietnam Savaşı’na gönüllü olarak katılan genç bir askerin hikayesini anlatıyor. Chris Taylor adında bir öğrenci, eiğitim aldığı okulunu bırakarak gönüllü asker vazifesiyle Vietnam Savaşı’na katılır. Vietnam’da bir sınır cephesine gönderilen Genç asker cephede herşeyi dahada çıkmaza süren kötü hava koşulları ve yıpratıcı şartlar nedeniyle yorgun ve harap düşer.

13. Das Boot – Mukaddes Vazife (1981)

Yönetmeni: Wolfgang Petersen
Oyuncular:Jürgen Prochnow, Herbert Grönemeyer, Klaus Wennemann
IMDb Puanı: 8.4
Süre: 2 saat 29 dakika

Filmin Konusu: Soğuk savaşların uzun süreni, İkinci Dünya Savaşı’nın en problemli ve zorlu dönemlerinin ortasında yaşanan savaşın drama halini konu alır. Özel bir operasyon himayesinde İngiliz savunmasını ortadan kaldırmaya giden kontrollü Alman denizaltısı, hedefine yaklaştığı sırada beklenmedik bir İngiliz kalkışması ile tuzağa düşer. İçine düştükleri zor durumdan kurtulmaya çalışan denizaltı mürettebatı, kendilerini insan ve savaş terimlerini sık sık sorgulayackları tam bir can pazarı içerisinde bulurlar.

12. Troy – Truva (2004)

Yönetmeni: Wolfgang Petersen
Oyuncular: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom
IMDb Puanı: 7.3
Süre: 2 saat 43 dakika

Filmin Konusu: Eski Yunan tarihinde Truvanın Prensi Paris ve Spartanın Kraliçesi Helen arasında olan aşkın sonucu olarak iki ülke arasında büyük bir savaş çıkmıştır. Helena’nın kocası Kral Menelaus bu olaya çok kızmıştır. İntikam alma isteğinde olan Menelaus, kardeşi Mikene Kralı Agamemnon’un da kendisine yardım etmesi sonucu Truva’ya savaş açar. Agamemnon’un asıl amacı ise Ege denizi kontrolünün tamamını ele geçirmektir. Ancak Truva kolay kolay alınacak bir yer değildir. Tarih boyunca hiçbir ordu Truva’nın duvarlarını, kapısını aşamamıştır. Truva kralı Priam ve Prens Hector şehirlerini korumak için ellerinden gelen her şeyi yapmaktadırlar. Truva savaşının anahtar isimi ise efsane savaşçı Achilles (Aşil) dir. hiç kimseden emir almayan, sadece kendi adının efsanesi ve yenilmezliği ve için savaşmaktadır. Bu savaşa katılmasındaki tek sebep ise yine efsanevi ismini tarihe geçirmektir.

11. Full Metal Jacket – Tam Metal Ceket (1987)

Yönetmeni: Stanley Kubrick
Oyuncular: Matthew Modine, R. Lee Ermey, Vincent D’Onofrio
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 1 saat 56 dakika

Filmin Konusu: Stanley Kubrick in yönetmenliğini ve yapımcılığını aynı zamanda senaristliğini yaptığı 1987 yılına ait savaş filmleri klasikleri arasına geçen film. Vietnam savaşının öncesinde Amerikan ordusunun eğitimleri ve  vietnam savaşı esnasında Amerikan ordusunda bulunan askerlerin başlarına gelen alışılagelmedik olaylar anlatılmaktadır.

10. 1917 (2019)

Yönetmeni: Sam Mendes
Oyuncular: Dean Charles Chapman, George Mackey, Daniel Mays
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 1 saat 59 dakika

Filmin Konusu: 1. dünya savaşı esnasında askerlerin hayatlarını etkileyebilecek önemde bir mesajı yerine iletme amacı ile görev verilen iki askerin başlarından geçenleri konu alan film henüz yeni olmasına rağmen adından çok söz ettirmeyi başarıyor, Britanyaya bağlı olarak görev yapan Schofield ve Blake, birlikte yerine getirilmesi zor ihtimal olarak görünen bir göreve atanır. Görevleri, zamana karşı yarışmak aynı zamanda düşman kontrolündeki bölgeyi geçerek binlerce askerin ölmesinin önüne geçmek üzere bir mesajı hedefe ulaştırmaktır.

9. 300 Spartalı (2006)

Yönetmeni: Zack Snyder
Oyuncular: Gerard Butler, Lena Kafa, David Wenham
IMDb Puanı: 7.6
Süre: 1 saat 57 dakika

Filmin Konusu: Spartanın Kralı, oldukça güçlü e sayıları fazla bir ordu ile karşı karşıya kalır. Sparta Kralı, bu durumla başa çıkabilmek için çareyi yürekleri büsbütün olan cesurluğun ötesine geçmiş 300 adet askerden oluşan küçük ordusunu toplamakta bulur. Bu savşaçı ruhu ile yetiştirilmiş ve hazırlanmış olan 300 asker, tüm şartların onlardan yana olmamasına rağmen ölüme susamışcasına ve ölmek pahasına Perslilerle savaşmaya hazırdırlar. Adından oldukça söz ettiren film izleyicisinden iyi tepkiler almayı başarmış.

8. The Piyanist – Piyanist (2002)

Yönetmeni: Roman Polonski
Oyuncular: AdrienBrodyi Thomas Kretschmann, Frank Finlay
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 30 dakika

Filmin Konusu: İkinci Dünya Savaşı zamanında yaşanan gerçek alıntı olan bir dramı filmidir. Polonya’lı olan ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın başından geçen o zorlu günlerini anlattığı aynı isime sahip kitabın sinemaya dönüştürülmüş hali nazi konulu savaş filmi listelerinde üst sıralarda olmayı başarıyor. Nazi işgali altındaki Polonya döneminde, bir yolunu bulup esir kamplarıına gitmekten kurtulan piyanistin hayatta kalma çabasını anlatmakta.

7. The Last Samurai – Son Samuray (2003)

Yönetmeni: Edward Zwick
Oyuncular: Tpm Cruise, Ken Watanabe, Billy Connolly
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 2 saat 34 dakika

Filmin Konusu: 1870 li yılların Japonya’sında Amerikan ordusundan Yüzbaşı Nathan Algren, Japon imaratorunun bizzat davetlisi olarak, ülkenin ilk modern ordusunu eğitmek üzere gelir. Algren, komutanı olduğu japon ordunun başında karşılarında savaştığı Samuraylara esir düşer. Samurayların son lideri Katsumoto düşmanlarının kim olduğunu ve ne olduğunu anlamak için onun öldürülmesini istemez ve onu kendi köyüne götürür. Komutan Algren samuray kültürüyle tanışır ve çok etkilenir.

6. Brewaheart – Cesur Yürek (1995)

Yönetmeni: Mel Gibson
Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Patrick McGaohan
IMDb Puanı: 8.4

Süre: 2 saat 58 dakika
Filmin Konusu: İngilizler, 13. Yüzyılın ortalarında iskoç halkının üzerinde egemenlik kurmaktadır. Soylu İngiliz ailelerin, yeni evlenmiş İskoç kadınları ile ilk geceyi geçirme gibi bir hakları bulunmaktadır. William Wallace ailesini daha çocuk yaşlarında olmasına rağmen İskoçya nın uğruna kaybetmiştir. Karısı da İngiliz birlikleri tarafından öldürülür. Karısının ölümünden itibaren Wallace inin gözünü intikam hırsı bürümektedir. Bu intikam hırsı pahasına yapmış olduğu arayışı kısa zamanda ülkesinin özgürlüğü adına herşeyi ortaya koyacağı bir savaşa dönüşmüştür.

5. Dunkirk (2017)

Yönetmeni: Christopher Nolan
Oyuncular: Fionn Whitehead, Barry Keoghan, Mark Rylance
IMDb Puanı: 7.8
Süre: 1 saat 46 dakika

Filmin Konusu: Christopher Nolan ın ın yazıp ve yönettiği 2017 tarihinde film dünyasına merhaba diyen filmin yapımcılığını da Christopher Nolan ve eşi Emma Thomas yapmıştır. ikinci dünya savaşı sırasında İngiliz lerin Fransa nın Dunkerque kıyılarında 400 bin kişilik ordu ile sıkışması ve ordunun bir şekilde deniz desteği ile acil tahliyesini konu edinen eşsiz bir filmdir.

4. Saving Private Ryan – Er Ryan’ı Kurtarmak (1998)

Yönetmeni: Steven Spielberg
Oyuncular: Tom Hanks, Matt Damon, Tom Sizemore
IMDb Puanı: 8.6
Süre: 2 saat 49 dakika

Filmin Konusu: Dört çocuk annesi bir kadın ikinci dünya savaşı esnasında kaybettiği üç oğlunun ardından derinden üzüntüyle sarsılmıştır. Şimdi ise son isteğinin hayatta kalan tek oğlunun içinde bulunmuş olduğu savaştan ölmeden geri gelmesidir.

3. Soysuzlar Çetesi – Inglourious Basterds (2009)

Yönetmeni: Qentin Tarantino
Oyuncular: Brad Pitt, Diane Kruger, Eli Roth
IMDb Puanı: 8.3
Süre: 2 saat 33 dakika

Filmin Konusu: 1944 yılında, birinci özel Hizmet gücü’nden teğmen Aldo Raine, Alman askerlerini öldürüp ve kafa derilerini toparlayarak geride kalan Alman askerlerinin korkmaları için oluşturulmuş özel bir komando birimi olan Soysuzlar Çetesi’ne Yahudi-Amerikan uyruklu askerleri toplamış farklı bir takım oluşturmuştur. Takımdaki askerlerin ortak özellikleri oldukça acımasız vede tehlikeli olmalarıdır.

2. Kıyamet – Apocalypse Now (1979)

Yönetmeni: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall
IMDb Puanı: 8.5
Süre: 2 saat 27 dakika

Filmin Konusu: Kıyamet filmi, yerel bir kabilenin tanrısı olarak bilinen bir adamı öldürme  görevinde bulunan bir adamın hikayesini anlatıyor. Yüzbaşı Willard ve özel ekibinin görevi, Vietnam’da Amerikan ordusuna karşı çıkan ve oldukça vahşi bir biçimde orman kabilesini yöneten Albay’ı  öldürmektir.

1. Schindler’in Listesi – Schindler’s List (1993)

Yönetmeni: Steven Spielberg
Oyuncular: Liam Neeseoni Raiph Fiennes, Ben Kingsley
IMDb Puanı: 9.0
Süre: 3 saat 15 dakika

Filmin Konusu: Tam 12 dalda oscar a aday gösterilip 7 dalda ödül alan film tam bir baş yapıt. Savaş filmleri listelerinin vazgeçilmesi her zaman olduğu gibi kendisini ilk defa keşif eden izleyicisinden tam not almayı başarıyor. Oskar Schindler adlı Alman uyruklu bir işadamının ikinci dünya savaşı sıralarında Polonya sınırlarında urup işletmekte olduğu fabrikada Yahudi işçileri çalıştırarak 1100 Yahudi insanın hayatını kurtarılmasını konu ediniyor . Gerçek bir hayat hikayesinden düzenlenen film, ünlü yönetmen Steven Spielberg’in en güçlü eserleri arasında yer alıyor.

 

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir