Yeni Etik Reklamsız Sosyal Ağ Ello

Mevcut sosyal ağlardan sıkılmış ve bilgilerin gizliliği konusunda endişe duyan herkesi çekeceğini düşündüğüm, minimal, sade, tumblr andıran yeni sosyal ağ Ello beta olarak yayın hayatına başladı. 

Şuan itibariyle siteye sadece davet kodu ile üye olunabiliyor. Sizin için iki adet davet kodu paylaşacağım. Ello diğer sosyal ağların aksine bir manifesto yayınladı ve bu manifestoda ;

Sosyal ağlarda yaptığınız her haraket, paylaştığınızı yazılar, eklediğiniz arkadaşlar, tıkladığınız tüm linkler reklamcılar tarafında bilgiye çevrilip saklanıyor ve yine onlar tarafından kullanılıyor. Sizler satılan ve satın alınan birer ürünsünüz.

Biz güzellik şeffaflık ve sadeliğe inanıyoruz. İnsanların işbirliği içinde güzel şeyler yapabileceğine inanıyoruz. Bizler sosyal ağı güçlenmek daha iyi olmak için iyi bir yer olarak görüyoruz.

Sizler ürün değilsiniz .

Tam olarak çeviremesem de anlatmak istediği, yaptığınız hiçbir paylaşımı, hiç bir hareketinizi izlemeyeceğiz ve reklam yayınlamayacağız. İnsanların gizlilik konusundaki endişesini gidermişler gibi duruyorlar. Bana samimi ve inandırıcı geldi. Tahmin edeceğiniz üzere diğer sosyal ağlarda yaptığımız paylaşımlar sadece reklamcılar değil, hükümetler ve gizli kuruluşları tarafında elde ediliyor ve satın alınıyor.

Reklam Olmayacak Peki Nasıl Para Kazanacak ?

Bunun cevabı başka reklamsız platformlardaki gelir yönteminde gizli. Line 2013 yılında uygulama merkezi kurarak Widget add-on yani eklentiler satarak 338 milyon dolar gelir elde etti. Bu yöntemin aynısınıda Ello kullanacak.

Ello   yalcinaksu

Resimde benim profilimden bir görüntü paylaşıyorum sizlerle. Şuan için özellik olarak Facebook’un çok gerisinde. Şuanki Ello’nun çok hızlı olduğunu söyleyebilirim. Arama sistemi, beğenme, yorum, paylaşma özellikleri geldikten sonra, üye sayındaki çığ gibi büyüme çok daha hızlı olacaktır. Beta haliyle bile bu kadar ilgi çeken sistem daha çok kullanılacağına inanıyorum.

Webtalist olarak size hediyemiz, davet kodu

mouse-teaparty-trial-61cb3e

escape-its-explain-deae68

Güle güle kullanın.

Son Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir